قالب وردپرس
صنعت محتوا، استراتژی محتوا
17 سپتامبر, 2016

اول دفتر

به نظرم بزرگترین خدمتی که یک انسان می تونه به فرزندش داشته باشه این هست که از کودکی اون رو به «خواندن» و «نوشتن» عادت بده. چرا که از آن دسته مهارت هایی هستند که فارغ از اینکه چه مسیری را برای زندگی انتخاب کنی، مطمئناً جایی به درد خواهند خورد. ساده ترین نفعش همان است که بیشتر مشاوران و روانشناسان توصیه می کنند: «اگر تفکرات خود را روی کاغذ بیاورید ذهنتان نظم می گیرد». وقتی به نوشتن عادت کرده باشی، از کودکی با ذهنی منظم بزرگ می شوی و همین نظم ذهنی، تأثیر قابل توجهی بر کیفیت تصمیم گیری ها و قضاوت ها خواهد داشت. نتیجۀ اخلاقی اینکه به فرزندان خود علاوه بر تیراندازی و شنا، خواندن و نوشتن هم بیاموزید!

خرد هر کجا گنجی آرد پدید       ز نام خدا سازد آن را کلید

سلام. من محمد اسدی هستم و این اولین نوشتۀ من در سایت میم الف هست. همونطور که در صفحۀ دربارۀ من خودم رو معرفی کردم، تحصیلات من در حوزه های مهندسی صنایع با گرایش تحلیل سیستمها و مدیریت با گرایش بازاریابی بوده و طبیعتاً عمدۀ مطالبی که در اینجا مطالعه خواهید کرد حول این موضوعات خواهد بود. اما در کنار این مباحث، که به نوبۀ خودشون از طیف وسیعی از موضوعات اعم از برندسازی، رفتار مصرف کننده، مدیریت ارتباط با مشتری، ارتباطات یکپارچۀ بازاریابی، استراتژی برند، استراتژی تبلیغات، استراتژی محتوا و… تشکیل شده، مطالب دیگری هم از جنس علائق شخصی، مثل سینما، موسیقی و طبیعت گردی و همچنین دغدغه های شخصی و اجتماعی مثل پیشرفت فردی، توسعه مهارت ها، توسعۀ اقتصادی و اجتماعی می نویسم. با این امید که فضایی فراهم بشه برای ایجاد دیالوگ.

اما دوست دارم در نوشتۀ اول، کمی از تجربۀ نوشتن بنویسم. به نظرم بزرگترین خدمتی که یک انسان می تونه به فرزندش داشته باشه این هست که از کودکی اون رو به «خواندن» و «نوشتن» عادت بده. این دو مهارت، از آن دسته مهارت هایی هستند که فارغ از اینکه چه مسیری را برای زندگی انتخاب کنی، مطمئناً جایی به درد خواهند خورد. ساده ترین نفعش همان است که بیشتر مشاوران و روانشناسان توصیه می کنند: «اگر تفکرات خود را روی کاغذ بیاورید ذهنتان نظم می گیرد». وقتی به نوشتن عادت کرده باشی، از کودکی با ذهنی منظم بزرگ می شوی و همین نظم ذهنی، تأثیر قابل توجهی بر کیفیت تصمیم گیری ها و قضاوت ها خواهد داشت. نتیجۀ اخلاقی اینکه به فرزندان خود علاوه بر تیراندازی و شنا، خواندن و نوشتن هم بیاموزید!

اما برای من که از این مهارت ها فقط شنا را در کودکی یاد گرفتم (!)، شروع به نوشتن همیشه سخت بود. به یاد دارم که در نوجوانی بارها تصمیم به نوشتن یادداشت های روزانه کردم و هر بار به دلیلی همه را پاره کردم! شاید مهمترین دلیلش این بود که در آن سن و سال اساساً اتفاقات مهمی در روز نمی افتاد و نهایتاً با یک مشت گزارش های بی اهمیت مواجه می شدم و بعد از چند بار تکرار این روال، کلا نوشتن را بوسیدم و کنار گذاشتم. اما مدتی است که دوباره سراغ نوشتن رفته ام و مدت کمتری است که سعی می کنم در مقابل حس ذاتی درونگرایانۀ «عدم انتشار» مقابله کرده و تصمیم گرفته ام که نوشته هام رو منتشر کنم. امید دارم که دیده بشوند و مورد نقد قرار بگیرند. چون به نظرم تنها راه پیشرفت در مهارت فکر کردن و نوشتن، نقد شدن هست.

در مورد تیراندازی هم اخیراً به این نتیجه رسیدم که اساساً هیچ استعدادی در اون ندارم!

اما نکتۀ دیگری که به جز نظم ذهنی، در مورد نوشتن برای من جذابه، حس تولید هست. تولید محتوا. من شغلم مشاوره هست و مهمترین ویژگی این شغل اینه که شما در مورد موضوعی که مطرح میشه، شروع می کنید به فکر کردن، چه به صورت فردی و چه به صورت گروهی، ایده پردازی می کنید، از میان ایده ها دست به انتخاب می زنید و نهایتاً ایده هایی رو اجرایی می کنید. بسته به موضوع و اندازۀ پروژه، این فرایند فکر تا اجرا ممکنه بین چند روز تا چند هفته طول بکشه و در این بین، یک حس عدم پیشرفت و بی فایده بودن همیشه گوشه ای از ذهنم رو اشغال میکنه. به مجرد اینکه یک خروجی، هرچند کوچک، در کار ظاهر میشه، لذتی ایجاد میکنه که در حکم موتور محرک و پیشران برای ادامۀ کار هست. نوشتن، برای من تکرار این لذت کوچیکه و باعث میشه که اگر روزی یا روزهایی در کار به هر دلیل، خروجی یا پیشرفتی حاصل نشد، به عنوان جایگزین، من رو از مرزهای ناامیدی و سردی دور کنه. روش خیلی خوبیه و مهمتر این که خودم بهش رسیدم! اینکه تا چه حد علمی و درست هست رو نمی دونم.

امیدوارم لذت تجربۀ نوشتن من، با لذت تجربۀ خواندن مخاطبانم همراه بشه.

بدو هیچ پوینده را راه نیست       خردمند ازین حکمت آگاه نیست
همه بودی از بود او هست نام        تمام اوست دیگر همه ناتمام

شعرها از خردنامۀ نظامی
محمد اسدی
محمد اسدی
تحلیل‌گر کسب‌وکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *