قالب وردپرس
سال توسعه شخصی
سالی که گذشت سال بد نبود
25 مارس, 2021
توسعه فردی
توسعه فردی؛ راهکارهایی تجربی برای فرار از اهمال‌کاری و کمال‌گرایی
20 آگوست, 2021

کرونا و تجربۀ ابتلای من

ویروس کرونا

من کرونا گرفتم. در کنار سختی‌ها و نگرانی‌هایی که داشت، برای من تجربۀ خوبی بود. در این پست قصد دارم کمی در مورد این تجربه بنویسم.

۱- ویروس کرونا از آن‌چه فکرش را می‌کنید به شما نزدیک‌تر است. من از لحاظ مراعات پروتکل‌های بهداشتی اگرچه وسواس خارق‌العاده ندارم اما ابداً سهل‌انگار نیستم. همیشه ماسک می‌زنم و محل کارم هم اصلاً شلوغ و پر تردد نیست. بالای ۹۰ درصد جلسات کاری من آنلاین هستند. پمپ بنزین و خرید هم با ماسک و دستکش انجام می‌شد. اما ناگهان دو روز تب‌ولرز و بعد تست PCR مثبت!

۲- بعد از مثبت شدن تست کرونا و مطلع شدن اطرافیان، در خلال تماس‌ها برای آرزوی سلامتی، پیشنهادات متعدد درمانی سنتی و غیر سنتی دریافت خواهید کرد. توصیۀ اکید می‌کنم مطلقاً خوددرمانی نکنید و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. اگر علائم چندان شدید نبود، پزشک عمومی یا متخصص اورژانس کفایت می‌کند.

علائم من در ۴ روز اول: تب و لرز، عرق سرد، بدن‌درد. این آخری یعنی بدن‌درد برای من مشابه با حالتی بود که بعد از چند سال دوری از فوتبال، ناگهان سه-چهار ساعت فوتبال بازی کرده باشید. این علائم با مصرف داروهای پزشک و استراحت و مصرف مایعات مقوی به مرور کم شد و ظرف یک هفته فقط بدن‌درد گهگاهی با شدت کمتر سراغم می‌آمد.

۳- بعد از یک هفته از شروع علائم کرونا، حتماً اسکن ریه انجام بدهید. حتی اگر مشکل تنفسی ندارید. با نتیجۀ اسکن دوباره پیش پزشک بروید (این بار ترجیحاً متخصص عفونی). خوشبختانۀ درگیری ریۀ من ۵-۶ درصد بود و داروی تخصصی خاصی برایم تجویز نشد.

۴- با کمرنگ شدن علائم قبلی، تقریباً از روز دهم حالت تهوع و سرگیجۀ گهگاهی شروع شد که که نسبتاً شدید بود و فقط با خوابیدن و صبر باید از سر می‌گذراندم. چون با نگاه کردن به گوشی و لپ‌تاپ تشدید می‌شد. در نهایت این هم با استراحت و تقویت، خوشبختانه بعد از دو-سه روز رفع شد. با استراحت و تقویت، خوشبختانه بعد از دو-سه روز رفع شد.

۵- تست مجدد PCR بعد از دو هفته از شروع علائم. خوشبختانه این تست کرونا برای من منفی شد. اما گاهی این تست مثبت می‌شود و باید بعد از ۴۸ ساعت تکرار شود. برای تفسیر این تست، در کنار «مثبت-منفی» بودن، متغیر دیگری هم تحت عنوان Ct گزارش می‌شود که اینجا به طور خلاصه دربارۀ آن می‌نویسم:

تعریف Cycle threshold یا Ct Value: عبارت است از تعداد چرخه‌های تکراری که در یک تست PCR، منجر به آشکارسازی ویروس می‌شود. (منبع: ادارۀ سلامت عمومی اونتاریو). اگر ویروس در چرخه‌های تکرار کمتری پیدا شده باشد (زیر ۳۰ چرخه یا Ct value=30) به این معنی است که ویروس راحت‌تر در نمونه پیدا شده است. برای من در تست اول، برای دو ژن مورد بررسی به ترتیب ۲۱ و ۱۹ بود. از آن‌جایی که بیشترین تعداد چرخه‌های تکرار برای آشکارسازی کروناویروس در یک تست PCR معمولاً ۳۵ تا ۴۰ چرخه است، نمونه‌های مثبت عمدتاً با تعداد چرخه‌هایی کمتر از این اعداد قابل تشخیص هستند (منبع: سند راهنمای ادارۀ سلامت عمومی انگلستان). در تست‌های منفی هم که معمولاً not detected ثبت می‌شود (یعنی ویروس مشاهده نشده است، مثل تست دوم من).

تفسیر نتیجۀ تست PCR کرونا
تست اول PCR من
تفسیر نتیجۀ تست PCR کرونا
تست دوم PCR من

تعریف دقیق‌تر و فنی‌تری از Ct value را می‌توانید در این پست از سایت فول‌فکت (Fullfact.org) بخوانید.

۶- در آخر، تجربۀ کرونای من اگرچه از نوع شدید آن نبود، اما سخت بود. واقعاً سخت بود. هم درد داشت و هم نگرانی. نگرانی از روند پیشرفت و از آن مهم‌تر، جلوگیری از سرایت به دیگران (خوشبختانه همسرم مبتلا نشد). پیشرفت یا شدت بیماری ارتباط شدیدی به ایمنی بدن فرد مبتلا دارد و به همین خاطر این بیماری برای گروه‌های آسیب‌پذیر مثل افراد مسن و یا کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند، بحرانی‌تر است.

پس، پروتکل‌های پیشگیری از کرونا را حتماً و حتماً و بیش‌تر از گذشته مراعات کنید و سهل‌انگاری نکنید. به هیچ مراسمی نروید؛ چه مذهبی چه غیر مذهبی، چه مسقف چه روباز. حتی‌الامکان همۀ کارهای خود را آنلاین کنید: خریدها، جلسات کاری، آموزش، دیدوبازدید و…

و بالاخره، هر واکسنی که در دسترس بود و امکان تزریق داشتید را حتماً تزریق کنید. متأسفانه شایعات بی‌اساس و غیرعلمی دربارۀ واکسن، کم‌اثر نبوده و به‌شخصه با خیلی‌ها برخورد داشتم که علی‌رغم دسترسی، از تزریق واکسن خودداری می‌کردند. دلایل هم متنوع بوده: از توهم توطئۀ احتمال قتل عام توسط بیل‌گیتس و جاسازی میکروچیپ تا عدم اعتماد به اثرگذاری به خاطر سرعت توسعۀ واکسن‌ها و حتی برخی که ابراز می‌کردند: «منتظر می‌شم برکت بیاد!».

مراقب خودتان و دیگران باشید.

محمد اسدی
محمد اسدی
تحلیل‌گر کسب‌وکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *