قالب وردپرس
تورم مثل برق و قیمت مثل نور لامپ است
اصلاح نظام کارمزدی و نسبت آن با تورم
23 می, 2023

پیگیر اخبار نباشید!

پیگیر اخبار نباشید

از خرید کتاب «پیگیر اخبار نباشید» مدت زیادی گذشته بود اما بالاخره خوانده شد. از آن دست کتاب‌هایی است که خواندن آن زحمت زیادی از شما نمی‌برد اما در عین حال ایدۀ الهامبخشی دارد که خواندش را لذتبخش می‌کند. ایدۀ اصلی کتاب این است که خبرخوانی و پیگیری اخبار هیچ فایده­ای برای خواننده ندارد. شاید در نگاه اول، ایده رادیکال به نظر برسد. اما با خواندن کتاب و تأمل در استدلال‌های نویسنده به تدریج با او همراه می‌­شوید. خصوصاً اگر اهل اهمال‌­کاری باشید و خبرخوانی را به عنوان پوششی برای این عادت منفی به کار بگیرید.

برخی نظرات منفی که راجع به آن خوانده بودم و البته کمی هم تنبلی باعث شده بود مطالعۀ آن را عقب بیندازم. در مجموع از مطالعۀ آن راضی هستم. هرچند برخی فصل‌­های کتاب را اگر حذف کنید به کلیت برداشتتان از کتاب لطمه‌ای وارد نمی‌شود. به عبارت دیگر رولف دوبلی در این کتاب هم، مثل کتاب «هنر خوب زندگی کردن» و البته بر خلاف کتاب «هنر شفاف اندیشیدن»، تا حدودی پرگویی کرده.

ابتدا ایدۀ مضر بودن خبرخوانی و اعتیاد به پیگیری اخبار را مطرح می‌کند و برای متقاعد کردن خواننده، متوسل به استدلال‌هایی می‌شود که بعضاً غیرضروری هستند؛ مثل فصل «اخبار مشوق تروریسم است». در مجموع کتاب الهام‌بخشی بود. خصوصاً برای من که چک کردن سایت «جار» و «انتخاب» و «عصر ایران» و گاهی حتی «ورزش ۳» به راهی برای پوشش و توجیه اهمال‌کاری تبدیل شده بود. بعد از خواندن این کتاب هم ترک این عادت به یکی از تصمیمات ابتدای سال من تبدیل شده و امیدوارم در روزهای کاری هم بتوانم بر این تصمیم بمانم. از بین همۀ فوایدی که رولف دوبلی برای ترک عادت پیگیری اخبار در کتاب ذکر کرده، ترک اهمال‌کاری و حس خوب پیدا کردن نسبت به کار و وظایف مهم‌ترین دستاوردی است که امید کسب آن را از این برنامه دارم.

محمد اسدی
محمد اسدی
تحلیل‌گر کسب‌وکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *